Experter

Här hittar du medarbetare vid Utrikespolitiska institutet som kan kommentera läget i Ukraina utifrån sina expertområden.

Observera att vi inte kan garantera att alla experter går att nå hela tiden. Hör av dig till UI:s presskontakter om du behöver vägledning. 

Martin Kragh, biträdande chef för Centrum för Östeuropastudier (SCEEUS) & seniorforskare vid UI.
Expertområden: Ryssland, Ukraina, sanktioner

Kontakt: martin.kragh@ui.se, 08-511 768 38

Jakob Hedenskog, analytiker vid Centrum för Östeuropastudier (SCEEUS).
Expertområden: Ukraina, Belarus, Ryssland, före detta sovjetrepubliker

Kontakt: jakob.hedenskog@ui.se, 072-144 87 33

Hugo von Essen, analytiker vid Centrum för Östeuropastudier (SCEEUS).
Expertområden: Ryssland, Ukraina

Kontakt: hugo.vonessen@ui.se, 076-719 53 02

Jan Hallenberg, forskningsledare på UI.
Expertområden: Utrikes- och säkerhetspolitik, USA, Nato

Kontakt: jan.hallenberg@ui.se, 070-536 84 34

Björn Fägersten, seniorforskare och chef för UI:s Europaprogram.
Expertområden: EU:s utrikes- och säkerhetspolitik, sanktioner

Kontakt: bjorn.fagersten@ui.se, 08-511 768 24

Calle Håkansson, associerad medarbetare vid UI:s Europaprogram.
Expertområden: EU:s säkerhets- och försvarspolitik

Kontakt: calle.hakansson@ui.se, 070-492 92 21

Henrik Chetan Aspengren, forskare vid UI:s Asienprogram.
Expertområden: Indiens relation till Ryssland

Kontakt: henrik.aspengren@ui.se, 070-898 67 97

Rouzbeh Parsi, chef vid UI:s Mellanöstern- och Nordafrikaprogram.
Expertområden: Länderna i Mellanöstern och deras relation med Ryssland

Kontakt: rouzbeh.parsi@ui.se, 08-511 768 43

Bitte Hammargren, associerad senior medarbetare vid UI:s Mellanöstern- och Nordafrikaprogram.
Expertområden: Länderna i Mellanöstern, arabiska halvön, Turkiet och deras relation med Ryssland

Kontakt: bitte.hammargren@gmail.com 

Björn Jerdén, chef över Nationellt Kunskapscentrum om Kina (NKK).
Expertområden: Kinas relation till Ryssland, Taiwan

Kontakt: bjorn.jerden@ui.se, 08-511 768 30

Varukorg

Totalt 0