Juli 2023
Senaste händelser
-
Juli
-
Regeringen fördömer koranbränning
Utrikesdepartementet (UD) fördömer i ett skriftligt uttalande ”islamofobiska handlingar” som koranbränningar. Uttalandet kommer sedan Islamiska samarbetsorganisationen (OIC) uppmanat sina 57 medlemsländer att vidta gemensamma åtgärder mot skändningar av koraner, efter koranbränningen i Sverige några dagar tidigare. UD:s uttalande väcker en del kritik även om det också innehåller en hänvisning till grundlagsskyddet för yttrandefriheten och rätten att demonstrera. OIC-länderna enas några veckor senare om åtgärder i 35 punkter riktade mot Sverige och även Danmark, på grund av koranbränningarna.
-
Turkiet-ja till Sverige i Nato – småningom
Turkiet säger ja till att godkänna Sverige som ny medlem i Nato – det beskedet kommer efter ett möte mellan president Recep Tayyip Erdoğan, försvarsalliansens generalsekreterare Jens Stoltenberg och statsminister Ulf Kristersson. Uttalandet kvällen innan Natos toppmöte i Vilnius inleds tycks innebära att dörren står öppen för att såväl Turkiet som Ungern godkänner det svenska medlemskapet, ett år efter inbjudan. I ett gemensamt uttalande från Stoltenberg, Kristerson och Erdoğan presenteras sju punkter som bland annat innebär samarbete mot terrorism och att Sverige ska stödja Turkiet för att återstarta förhandlingarna om ett turkiskt EU-medlemskap. Någon exakt tidpunkt för när det svenska medlemskapet blir klart anges inte – och bara två dagar senare säger Erdoğan att någon ratificering inte blir aktuell förrän tidigast i oktober.
-
Ny biståndsstrategi: stort stöd till Ukraina
Regeringen presenterar vad som kallas den ”största och mest ambitiösa” biståndsstrategin hittills när 6 miljarder kronor utlovas för uppbyggnad av Ukraina fram till 2027. Pengarna utgör en grundplåt som kommer att följas av riktade satsningar, säger biståndsminister Johan Forssel.l Ukraina blir den största mottagaren av svenskt bistånd i år. Sedan den ryska storinvasionen i februari 2022 har Sverige tidigare utlovat totalt närmare 22 miljarder kronor till Ukraina, varav drygt 17 miljarder i militärt stöd och resten i civilt och humanitärt stöd.
-
Ambassad stormad och ambassadör utvisad efter ny koranbränning
Den svenska ambassaden i Bagdad stormas för andra gången på kort tid och ambassadören beordras lämna Irak, i protest mot att en man i Stockholm på nytt fått tillstånd att genomföra en manifestation där Koranen skändas (se 28 juni 2023). Regeringen i Bagdad kritiserar stormningen men kallar hem sin högsta diplomat i Stockholm och stoppar affärer med svenska företag. Flera andra muslimska länder framför diplomatiska protester mot koranskändningen, medan bland andra FN och USA fördömer stormningen av ambassaden. Den svenska regeringen fördömer koranbränningen men konstaterar som tidigare att yttrandefriheten måste respekteras.
Vill du läsa mer?
För att få tillgång till all information måste du ha ett abonnemang.
Vad får jag?
Se exempel på vad Landguiden omfattar här.