2022

Senaste händelser

  • Februari

  • Indisk balansgång i Ukrainakrisen

    Indien lägger tillsammans med Kina och Förenade arabemiraten ned sin röst i en omröstning i FN:s säkerhetsråd om ett fördömande av Rysslands fullskaliga invasion av Ukraina. Indien undviker att kalla det ryska angreppet för en invasion och inget fördömande har kommit. Indien sitter tillfälligt i FN:s säkerhetsråd men är inte en permanent medlem. Det är däremot Ryssland som föga oväntat lägger in sitt veto mot resolutionen och berömmer Indien för dess "oberoende och balanserade" inställning. Indien prioriterar evakueringen av de cirka 20 000 indier som vid invasionen befann sig i Ukraina.

  • Prioriterar evakuering av indier från Ukraina

    Samma dag som Ryssland inleder en fullskalig invasion av Ukraina gör premiärminister Modi ett officiellt uttalande i vilket han uppmanar såväl Ryssland som Ukraina att omedelbart upphöra med våldshandlingar och i stället övergå till samtal och diplomati. Modi undviker att fördöma det ryska angreppet på grannlandet. Modi-regeringen prioriterar att evakuera de runt 20 000 indier som befann sig i Ukraina när ryssarna gick till anfall. Många av dem är studenter. Indien har sedan sovjettiden nära relationer med Ryssland, som exporterar mycket vapen till Indien. Under de senaste två årtiondena har dock Indien närmat sig USA och västvärlden och har knutit allt starkare band till dem.

  • Ett 50-tal döms för sprängdåden i Gujarat 2008

    En indisk domstol dömer 38 människor till döden för en serie samordnade sprängattentat i Ahmedabad i delstaten Gujarat 2008. Elva åtalade döms till livstids fängelse. Rättegången har pågått i över ett årtionde. Sprängdåden skedde på gator, torg och i bussar och krävde 56 människors liv och över 200 skadades. Den militanta islamistgruppen Indiska mujahedin tog på sig attentaten som gruppen sade var en hämnd för de religiösa upploppen i Gujarat 2002 då runt 1 000 människor, flertalet muslimer, dödades.

  • Förbud mot hijab i Karnatakas skolor

    Delstatsregeringen i Karnataka i södra Indien stänger skolor och lärosäten i tre dagar i ett försök att få slut på vittspridda protester mot ett förbud för muslimska elever att bära huvudduk (hijab) vid undervisning. Polisen i Bangalore förbjuder folksamlingar kring högskolor och universitet för att hindra att demonstrationer hålls. Protesterna började i januari 2022 när en rad gymnasieskolor i Karnataka införde hijabförbudet. För många av Indiens cirka 200 miljoner muslimer var slöjförbudet ett i raden av uttryck för den växande intoleransen mot den religiösa minoriteten under premiärminister Modis BJP-regering. Det hindunationalistiska BJP innehar regeringsmakten i Karnataka och har gett sitt stöd till slöjförbudet. Karnatakas högsta domstol fastslår i mars att delstatsregeringens stöd till förbudet mot hijab i klassrummen inte strider mot lagen.

  • En halv miljon döda med covid-19

    Enligt indisk officiell statistik passerar antalet döda med covid-19 en halv miljon. Många experter anser att mörkertalet är betydligt högre. Antalet bekräftade fall av virussjukdomen är närmare 42 miljoner. Bara USA har haft fler bekräftat covidsmittade än Indien. Den fjärde coronavågen, med den extremt smittsamma men mindre farliga omikronvarianten av viruset, har passerat sin kulmen i Indien och storstäderna börjar häva restriktionerna mot smittspridningen.

Vill du läsa mer?

För att få tillgång till all information måste du ha ett abonnemang.

Vad får jag?

Se exempel på vad Landguiden omfattar här.

Varukorg

Totalt 0