2018

Senaste händelser

  • Januari

  • Oppositionsledare fängslas för korruption

    Oppositionspolitikern Lalu Prasad Yadav, ledare för partiet Rashtriya Janata Dal, döms till fängelse i 3,5 år för delaktighet i en stor korruptionshärva. Yadav har tidigare varit järnvägsminister och chefsminister i delstaten Bihar, där han är populär för sin kamp för bättre levnadsförhållanden för lågkastiga. Domstolen slog redan i december 2017 fast att Yadav är skyldig till förskingring av motsvarande närmare 140 000 dollar av statliga medel i samband med en stor korruptionshärva som inbegrep tiotals politiker och statstjänstemän.

  • Februari

  • Förslag om skärpt straff för människohandel

    Regeringen vill skärpa maxstraffet för människohandel från sju till tio års fängelse samt förbättra rehabiliteringen av offren. Hittills har offren (vanligtvis fattiga kvinnor och barn) ofta hamnat i fängelse efter polistillslag mot bordeller, fabriker eller organiserat tiggeri. Lagförslaget innebär bland annat att specialdomstolar ska hantera dessa fall för att korta rättsprocesserna, samt att en fond ska upprättas som kan ge stöd till offren i form av utbildning, läkarvård och rättshjälp. Människohandeln i Indien ökade med 20 procent 2016 jämfört med året innan, enligt statistik från indiska myndigheter, som också uppger att omkring 14 000 barn utsattes för våldtäkt eller sexuella trakasserier 2015. Experter säger dock att myndigheternas uppgifter bara visar toppen på ett isberg och att mörkertalet sannolikt är mycket högt på grund av den tystnadskultur som råder kring sexualbrott i Indien.

  • Människor flyr eldstrider i Kashmir

    Hundratals boende i distriktet Baramulla i den indiskkontrollerade delen av Kashmir tvingas fly från sina hem undan tilltagande eldstrider mellan Indien och Pakistan över kontrollinjen.

  • Sikh-frågan stör kanadensiskt besök

    Den kanadensiske premiärministern Trudeaus besök i Indien får uppmärksamhet när det dröjer en hel vecka innan han och hans familj får träffa premiärminister Modi eller någon annan högt uppsatt regeringsföreträdare. Det väcker också många indiers ilska när det uppdagas att Jaspal Atwal, en före detta sikhisk extremist som dömts till 20 års fängelse av en kanadensisk domstol för ett mordförsök på en indisk regeringsminister i Kanada 1986, stått på inbjudningslistan till en officiell middag med Trudeau i Mumbai. Atwal, som senare avlägsnas från listan av Kanada, har tidigare varit medlem i en separatistisk grupp som är förbjuden i både Indien och Kanada. Flera sikher är med i Trudeaus delegation under Indienresan. I Indien finns en utbredd uppfattning att Trudeauregeringen är alltför vänligt inställd mot sikhiska separatister. Det indiska utrikesdepartementet utreder hur sikhen, som har kanadensiskt pass, kunnat få visum till Indien. Det bor ungefär en halv miljon sikher i Kanada. Jaspal Atwal ber senare om ursäkt det inträffade och tar avstånd från extremism och sikhisk separatism.

  • Satsningar på landsbygden i nya budgeten

    Finansminister Jaitley presenterar regeringens årsbudget. Den innehåller en rad satsningar som av en del bedömare uppfattas som valfläsk inför parlamentsvalet 2019. Förutom ett ambitiöst nytt sjukvårdsprogram riktat mot fattiga hushåll (se Februari 2018) utökas subventionerna till jordbruket genom att staten köper upp fler grödor till minimipris än tidigare. Tiotusentals lokala marknadsplatser ska rustas upp och pengar läggs på nya vägbyggen på landsbygden samt på grundläggande utbildning.

Vill du läsa mer?

För att få tillgång till all information måste du ha ett abonnemang.

Vad får jag?

Se exempel på vad Landguiden omfattar här.

Varukorg

Totalt 0