Februari 2015
Sortera på senaste året först | äldsta först
-
2015
-
Februari
-
Våldsdåd i februari
Den officiella människorättskommissionen NHRC skriver att våld med direkt anknytning till valrörelsen krävt minst 58 människors liv. Sju personer dör i ett självmordsdåd där förövaren tros ha varit bara sju år gammal. Armén uppger sig återtag Baga, som Boko Haram intog i januari.
-
Tchadiska soldater i Nigeria
Soldaterna utkämpar strider med Boko Haram i två mindre städer nära gränsen till Kamerun. En tchadisk talesman säger att ett par hundra islamister dödats
-
Valet senareläggs
Valkommissionens beslut att skjuta på valet i sex veckor motiveras med det allvarliga säkerhetsläget. Kommissionen säger att väljarnas säkerhet inte kan garanteras redan i februari eftersom militären är upptagen av att bekämpa Boko Haram. President- och parlamentsval flyttas till den 28 mars, och guvernörs- och delstatsval till den 11 april.
-
Olusegun Obasanjo lämnar PDP
Den förre presidenten överger regeringspartiet.
-